Hubení hlodavců – deratizace
Je soubor všech opatření, která směřují k hubení nebo omezení výskytu škodlivých hlodavců. Jedná se o hubení všech hlodavců,kteří se kde objeví a vyskytují,převážně a ve velké většině o hlodavce trvale žijící v lidských sídlech, a které nazýváme synantropní. Ochranná a ohnisková deratizace se provádí v prvé řadě za účelem ochrany lidského zdraví, teprve na druhém místě je snaha zábránit ekonomickým škodám, protože hlodavci mohou být rezervoáry a přenašeči závažných nemocí, jako jsou:
- Leptospiróza
- Weilova žloutenka
- Salmonelóza
- Q-horečka
- Nebo jiná závažná onemocnění
Deratizační zásah
je potřebné provádět při jakémkoli stupni výskytu-zamoření, a dále pak dle povahy subjektu a jeho zaměření (zemědělství – potravinářství-gastronomie),které jsou povinováni k pravidelnému provádění ochranné deratizace jako preventivní opatření z hlediska výskytu a šíření infekčních onemocnění. Provádí se před tím, než jsou zaznamenány výskyty infekčních onemocnění lidí.
Na základě danné metodiky,zkušeností a dle biologie hlodavců je nejúčinější provádění deratizace kromě přímého výskytu nejlépe 2x ročně, a to v těchto ročních obdobích:
- jaro = větší populační exploze
- podzim = kdy se stahují za teplem a potravou
Přímý deratizační zákrok
spočívá v tomto systémovém postupu:
- monitoring, průzkum a zjištění druhu a stupně výskytu hlodavců, včetně rozsahu zamoření
- technologie, určení kritických bodů dle monitoringu pro kladení nástrah, a volba nejúčinějšího přípravku dle prostoru a klimatu
- aplikace nástrah v deratizačních boxech (jedových staničkách)
- kontrola nástrah, případného odběru jako potvrzení výskytu či naopak
- na základě výsledku kontroly další postup
Deratizaci provádíme v prostorách ,oblastech a terénech obcí a měst, a to od kanalizačních sítí a kolektorů až po půdní prostory, kterou nazýváme plošnou deratizaci, a ohnisková deratizace se provádí lokálně, pouze v místě výskytu pro zadavatele.
Pro jakékoli provozy nabízíme vypracování deratizačního plánu, který je sladěn dle systému HACCP, kritických bodů vypracovaných touto strategií, a který dle zaměření a povahy provozu je nutný z hlediska nařízení státních institucí (pro veterinární a potravinářské provozy se speciálním zaměřením-pivovary-minipivovary-specifická gastronomie).